Jeg vil gerne som repræsentantskabsmedlem være med til at påvirke udviklingen i Middelfart Sparekasse. Jeg er glad for, at man som kunde i Middelfart Sparekasse altid har let ved at få kontakt til en rådgiver. Jeg vil med min kandidatur arbejde for en forsat udvikling, af den personlige kontakt.
Jeg er af den opfattelse at Middelfat Sparekasse skal følge og gerne være i front med udviklingen, af digitale muligheder for kunderne. Samtidig er det for mig naturligt, at en kunde også i fremtiden altid kan få et møde med en kompetent rådgiver, når kunden har behov for hjælp til spørgsmål, som har relation til at være kunde i Middelfart Sparekasse.
Trods en alder hvor pensionen nærmer sig, mener jeg, at min erfaring kan bruges i udviklingen af Middelfart Sparekasse.
Jeg er gift med Lone og vi har 4 voksne børn og 6 børnebørn.
I det lokalområde hvor vi bor, var jeg i 2001 med til at få etableret Multihus Højen, ligesom jeg i mange år har været engageret i frivilligt arbejde i bestyrelsen for Multihus Højen.
Uddannet landmand.
Selvstændig landmand fra 1980 frem til generationsskifte i 2018.
Medlem af repræsentantskabet i slagteriselskabet Danish Crown fra 1991 frem til 2018.
Bestyrelsesformand for dyrlægeselskabet LVK fra 1997 til 2008.
Medlem af bestyrelsen for Danish Crown fra 2006 til 2017.
Bestyrelsesformand for SPF Danmark 2007 til 2018.